ul. Kowalska 15

Opis Lokalizacja Usługi

Budynek przy ulicy Kowalskiej 15 to przykład XIX wiecznej kamienicy mieszczańskiej. Wzniesiony został na tyłach parceli staromiejskich przy ulicy Grodzkiej, wkomponowując się w zabudowę Starego Miasta.

Na temat budynku zachowało się niewiele informacji. Jego budowa rozpoczęła się w1838 roku i od tego czasu wielokrotnie zmieniał właściciela. W latach 1899­1901 należał do Kasy Przemysłowców Lubelskich. Instytucja ta została założona w 1884 roku przez najbogatszych i najbardziej znanych przedsiębiorców ówczesnego Lublina: właściciela garbarni Emiliana Domańskiego; właściciela młyna Edwarda Krausse oraz browarników Adolfa Fricka i Augusta Vettera.

Obecnie ulica Kowalska stanowi połączenie pomiędzy Placem Zamkowym a ulicą Lubartowską. Jednak przed II wojną światową, w miejscu dzisiejszego Placu Zamkowego, leżała ulica Szeroka,jeden z najważniejszych traktów dzielnicy żydowskiej.

Podczas II wojny światowej budynek został poważnie uszkodzony. W 1947 roku kamienica była już w tak fatalnym stanie, że groziła zawaleniem. W 1948 roku podjęto więc decyzję o jej rozbiórce. W swojej obecnej formie Kowalska 15 powstała w latach 1952-­1954. W ramach programu rewaloryzacji Starego Miasta, kamienica została odbudowana na starych fundamentach.