ul. Rynek 19

Opis Lokalizacja Usługi

Renesansowa kamienica Rynek 19 znajduje się w zwartej zabudowie południowej pierzei Rynku Starego Miasta, pomiędzy kamienicami Rynek 18 i Rynek 20. Do kamienicy przylega podwórze,wspólne dla Rynku 18–20 oraz kilku budynków ulicy Jezuickiej.

W 1542 roku kamienica Rynek 19 należała do Jerzego Purbacha, rajcy warszawskiego. Budynek został zniszczony podczas bombardowania Lublina we wrześniu 1939 roku. Został odbudowany w 1954 roku. Wówczas elewacja została przyozdobiona dekoracją autorstwa W. Michalskiego.

Kamienica jest dwupiętrowa, posiada trzy kondygnacje piwnic. Elewacja frontowa stanowi obecnie całość z ujednoliconą elewacją kamienicy Rynek 20A. Pierwsze i drugie piętro elewacji frontowej pokryte jest dekoracją sgraffitową. W przestrzeniach międzyokiennych znajdują się sceny związane z postacią Jana Kochanowskiego. Portret samego poety jest umieszczony pomiędzy oknami pierwszego piętra.

Kamienica przy Rynku 19 posiada dwudzielny, trzytraktowy układ wnętrza. W zachodnim ciągu pomieszczeń znajduje się wąska sień przelotowa przedzielona na pół ścianką działową. W drugiej części sieni mieszczą się wejścia do ciągu pomieszczeń oraz do klatki schodowej, należącej do kamienicy Rynek 20A.